Montana Territorial Appointments 1864-1888

Territorial Secretaries: Henry P. Torsey, commissioned June 22, 1864 John Coburn, March 3, 1865 Thomas F. Meagher, Aug. 4, 1865 James Tufts. March 28, 1867 Wiley S. Scribner, April 20, 1869 A. H. Sanders, July 19, 1870 James R. Callaway, Jan. 27, 1871 James H. Mills, May 10, 1877 Isaac D. McCutcheon, 1881 John S. Tooker, April 21, 1884 William B. Webb, 1886-8 Louis A. Walker, 1889 Territorial Treasurers John J. Hull, 1864-6; John S. Rockfellow, 1866-7; William G. Barkley, 1867-71; Richard O. Hickman, 1871-5; Daniel H. Weston, 1875-87; W. G. Prewitt, 1887-9. Territorial Auditors John S. Lott, 1864-6 John H. Wing, 1866-7 William N. Rodgers, 1867 George Callaway, 1874, resigned Solomon Starr, 1874-6 David H. Cuthbert. 1876-87 James Sullivan, 1887-9 Superintendents of Public Instruction: Thomas J. Dimsdale, 1864-6 Peter Ronan, resigned, 1866 Alexander H. Barrett, resigned, 1866 A. M. S. Carpenter, 1866-7 T homas F. Campbell, 1867-9 James H. Mills, resigned, 1869 S. G. Lathrop, 1869-72 Cornelius Hedges, 1872-8 R. H. Howie, 1878-83 Cornelius Hedges, 1883-5 W. W. Wylie, 1885-7 N. C. Logan, 1887-9 Receivers of United States Land Office: George McLean, 1867-70; Richard F. May, 1870-2; Solomon Starr, 1872-5; H. M. Keyser, 1875-7; J. V. Bogert, 1877-9; Frank P. Sterling, 1877-9; E. Ballou, dates of commissions not known. C. H. Gould, dates of commissions not known. Z. F. Burton, dates of commissions not known. John T. Carlin,...

Read More