The Cherokee Land Lottery

1830 Map of Cherokee Territory in Georgia

The Land Lottery dataset contains the names and residence of all the fortunate drawers in the Land Lottery of the Cherokee country, arranged by districts in numerical order, all carefully copied from the originals in the Executive Department and the office of the Surveyor General, designating also the lots which have been granted. We have given the quality of the lots in some instances, but not generally, deeming it altogether unimportant, from the well known inaccuracy of the surveyors in classing their value, and from the additional fact that very few individuals engage in contracts for real estate until they are enabled by personal observation to place a proper estimate upon the premises. By reference to the numerical list, the drawer’s name and residence can be readily ascertained.



Pulaski County, Georgia Land Lottery Register

In 1802 Georgia ceded to the US all the land between the Chattahoochee and the Mississippi River, in return for a promise from the US to remove all Indians from Georgia’s reserve territory. “By purchase if possible; by pressure if necessary.” By an act of the Legislature in the year 1803, the new Purchase of



7th District, 2nd Section, Cherokee

1 John Gurley, Hughes’s, Habersham.* 2 Sirass B. Oliver , Martin’s, Washington.* 3 Ward Hudson Guice’s, Oglethorpe.* 4 John Laton, s.l. w., Peacock’s, Washington.* 5 Simon C. Vick, George’s, Appling. 6 William Pentecost, r. s., Lay’s Jackson. 7 Kenneth Gillis, Gillis’s, De Kalb 8 Charles W. Nixon) Gunn’s, Henry.* 9 Williamson Phipps) Rainey’s, Twiggs. 10



11th District, 3rd Section, Cherokee

1 George King, Hammond’s, Franklin. 2 Jesse Smith, Sen. R. S., Edwards’s, Franklin. 3 William Braddaway, Braddy’s, Jones. 4 William W. Griffin, Griffin’s, De Kalb. 5 James J. Smith, Herndon’s, Hall. 6 James Askew’s ors., 107th, Hancock. 7 Henry Matthews’s ors., Wynn’s, Gwinnett. 8 Mercer Rhodes, Martin’s, Newton 9 Reuben Harris, 419th, Walton. 10 David



15th District, 4th Section, Cherokee.

1 (fr.) Harris Ricks, Hicks’s, Decatur. 2 John, Dickey, Lunceford’s, Elbert * 3 Eli H. Baxter, 102d, Hancock.* 4 L. D.. Posey, Whisenhunt’s, Carroll.* 5 John M. Johnson, Young’s, Wilkinson.* 6 Buckner Abernethy, Hughes’s, Habersham 7 David Merce Elliott, Candler’s, Bibb.* 8 Jeremiah Cloud, 3d section, Cherokee* 9 Thomas Coston, Williams’s, Washington. 10 James Clary,



13th District, 4th Section, Cherokee

1 Joel Forrester, Sen., s. i. w., 140th, Grene. 2 Catharine Phillips, w., Williams’s, Walton.* 3 Emanuel Britton, Moffett’s, Muscogee.* 4 John Hill, Jr., Baugh’s, Jackson. 5 Frazer F. Wood, Nesbit’s, Newton. 6 Isaac Mitchell, sol,. Seas’s, Hall. 7 Daniel Wagnon, 141st, Greene. 8 Moses W. Ways’s or., 15th, Liberty.* 9 Mary Myers, w. r.



19th District, 4th Section, Cherokee.

1 (fr.) Ephraim C. Blocker, Hudon’s, Marion. 2 Benjamin Jones, Jr., Taylor’s, Putnam* 3 John W. Smith, Craven’s, Coweta* 4 Absolem Williams, Dyer’s, Habersham.* 5 Wiley Reed, Howard 9, Oglethorpe. 6 Jonathan Ewing, 102d, Hancock. 7 William O. Bowman, Chastain’s, Habersham. 8 Robert Pugely’s ore., Gunn’s, Jefferson. 9 Isaac Tower’s ors., Latimer’s, De Kalb. 10



18th District 1st Section, Cherokee

1 James Murray, Loven’s, Henry.* 2 Hester Branch, w. r. s., Southwell’s, Tatnall 3 John Mills, Park’s, Walton.* 4 Seaborn Jones, Covington’s, Pike 5 John A. Byrd, Athens, Clarke 6 Michael James’s ors., 1st, Chatham. 7 Kinchen Harrison, sol., Newsom’s, Warren.* 8 James Harrell, 561st, Upson. 9 Isaac Laroche’s ors., 122d, Richmond. 10 William Savage,



18th District, 4th Section, Cherokee

1 William Myhand, sol., Kellum’s, Talbot* 2 Samuel Standridge, Chaptain’s, Habersham. 3 George W. Owens, 494th, Upson. 4 Sarah Abbot, w., Groce’s, Bibb. 5 William F. Crew, Peurifoy’s, Henry.* 6 Levina E. Brady, w., Harp’s, Stewart. 7 John Spears, r. s., Nesbit’s, Newton.* 8 William Hobbs, Coxe’s, Talbot.* 9 John T. Webb, 687th, Lee.* 10



27th District, 3rd Section, Cherokee

1 James Ford, 72d, Burke.* 2 John L. Doyal, Reid’s, Gwinnett.* 3 John Crumby, Sutton’s, Habersham. 4 John Moore, Sen., r. s., Merck’s, Hall. 5 Mary C. Ford, w., Martin’s, Jones.* 6 Mary W. Tomlinson, Christie’s, Jefferson. 7 S. Golightly, w. r. s., Williams’s, Washington.* 8 Young F. Tigner, Payne’s, Merriwether.* 9 William H. Cooper,



Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.

Connect With Us!

Pin It on Pinterest