Discover your family's story.

Enter a grandparent's name to get started.

Start Now

The Cherokee Land Lottery

The Land Lottery dataset contains the names and residence of all the fortunate drawers in the Land Lottery of the Cherokee country, arranged by districts in numerical order, all carefully copied from the originals in the Executive Department and the office of the Surveyor General, designating also the lots which have been granted. We have given the quality of the lots in some instances, but not generally, deeming it altogether unimportant, from the well known inaccuracy of the surveyors in classing their value, and from the additional fact that very few individuals engage in contracts for real estate until they are enabled by personal observation to place a proper estimate upon the premises. By reference to the numerical list, the drawer’s name and residence can be readily ascertained.

Pulaski County, Georgia Land Lottery Register

In 1802 Georgia ceded to the US all the land between the Chattahoochee and the Mississippi River, in return for a promise from the US to remove all Indians from Georgia’s reserve territory. “By purchase if possible; by pressure if necessary.” By an...

18th District, 4th Section, Cherokee

1 William Myhand, sol., Kellum’s, Talbot* 2 Samuel Standridge, Chaptain’s, Habersham. 3 George W. Owens, 494th, Upson. 4 Sarah Abbot, w., Groce’s, Bibb. 5 William F. Crew, Peurifoy’s, Henry.* 6 Levina E. Brady, w., Harp’s, Stewart. 7 John...

15th District, 4th Section, Cherokee.

1 (fr.) Harris Ricks, Hicks’s, Decatur. 2 John, Dickey, Lunceford’s, Elbert * 3 Eli H. Baxter, 102d, Hancock.* 4 L. D.. Posey, Whisenhunt’s, Carroll.* 5 John M. Johnson, Young’s, Wilkinson.* 6 Buckner Abernethy, Hughes’s, Habersham 7...

19th District, 4th Section, Cherokee.

1 (fr.) Ephraim C. Blocker, Hudon’s, Marion. 2 Benjamin Jones, Jr., Taylor’s, Putnam* 3 John W. Smith, Craven’s, Coweta* 4 Absolem Williams, Dyer’s, Habersham.* 5 Wiley Reed, Howard 9, Oglethorpe. 6 Jonathan Ewing, 102d, Hancock. 7 William O....

18th District 1st Section, Cherokee

1 James Murray, Loven’s, Henry.* 2 Hester Branch, w. r. s., Southwell’s, Tatnall 3 John Mills, Park’s, Walton.* 4 Seaborn Jones, Covington’s, Pike 5 John A. Byrd, Athens, Clarke 6 Michael James’s ors., 1st, Chatham. 7 Kinchen Harrison,...

27th District, 3rd Section, Cherokee

1 James Ford, 72d, Burke.* 2 John L. Doyal, Reid’s, Gwinnett.* 3 John Crumby, Sutton’s, Habersham. 4 John Moore, Sen., r. s., Merck’s, Hall. 5 Mary C. Ford, w., Martin’s, Jones.* 6 Mary W. Tomlinson, Christie’s, Jefferson. 7 S. Golightly,...

12th District, 4th Section, Cherokee

1 Henry Key, s. l. w., 512th, Lee. 2 David Hern, 656th, Troup. 3 Ezra L. Crane, Candler’s, Bibb. 4 John S. Foster, 7th, Chatham. 5 Thomas Kendrick, Grubbs’s, Columbia. 6 Gracey Baley, w., 11 th, Effingham.* 7 James G. Snipes, 494th, Upson. 8 Robert C....

11th District, 4th Section, Cherokee.

1 Josiah W. Pope’s or:, 166th, Wilkes.* 2 Charles S. Dodge, 271st, M’Intosh.* 3 Groves Morris, rock’s, Habersham.* 4 Matthew Varner, Sen., r. s., Hall’s, Oglethorpe. 5 James J. Mayo, Dilman’s, Pulaski .* 6 Willie Hancock, Bustin’s,...

10th District 2nd Section, Cherokee

1 Robert Scott, Bustin’s, Pike. 2 Joseph J. Williams, 656th, Troup.* 3 Alexander Modesett, Bivins’s, Jones.” 4 Warren J. Phillips, Payne’s, Merriwether. 5 John G. Barnett, Loveless’s, Gwinnett. 6 Jackson M’Donald, Southwell’s,...
Page 1 of 71234567

Pin It on Pinterest