Jones Academy, Additions and Quarterly Reports, 1906

Search Fold3 for your
Native American Records

Districts 1-4, Additions, 1906

First District, Coal County

Name Age
Arthur Johnston 12
Eddie Sloan 13

Gaines County

John Battles 14
George Battles 8
Rocoe York 12
Osborne Pusley 15
Joshua Pusley 15
Ellis Jefferson 7
Douglas Jones 15
Henry Wesley 11
Abel Brown 13
Richard Riddle 18
John Riddle 14
Eddie Riddle 12
Sam Ross 15
Joshua James 13
Alexander McKinney 13
Wesley Humby 10
Anderson Lewis 18
Clarence Willis 13
San Bois County
Simon Dwight 18
Jesse Beams 12
Swinny Bond 18
David Jackson 13
Isaac Thomas 18
Columbus Garland 17
John Taylor 16
Robert Noel 17
Frank Ross 13
James Hunt 14
James Austin 15
Oliver Beck 7
John Beck 9
Milo Beck 7
Charlie Folsom 16
Eli Hulsey 14
Cepas Scott 14

Scullyville County

Henry Watkins 16
Walter Trahern 17
Travis Williams 13
Wingie Watkins 15
Lon Dobson 16
Tom Walls 15
Polie Moore 16
David Ward 16
Ed Lanier 17
James McClain 15

Sugar Loaf County

Dave Colbert 17
Willie Harris 14
Willie Burns 17
Jefferson Goin 11
Ben Thompson 19
Mitchell McCurtain 13
Archie Wilson 13
Israel Jones 9

Second District Additions, 1906

Second District Wade County

Name Age
Alfred Burney 18
Charlie Sexton 14
Nicholas Bohanan 18
Austin James 18
Wolf County
Raymos McCoy 16
Tecumseh Columbus 15
Edmond Wilson 14
Jeff Hicks 11
Coleman Baker 14
Rufus Hudson 17
Eagle County
Williamson Thomas 16

Towson County

Marcus Battice 19
Charlie Townsend 13
Crockett Wright 16

Cedar County

Eli Bohanan 14
Henry Thompson 17
Tommie Harrison 8

Third District Addition, 1906

Atoka County
Name Age
Benjamin Byington 16
Sam Jackson 15
Joseph Wiles 19
Amos Byington 16
Caston Prommer 12

Blue County

Jimmie Killingsworth 15
Colbert Intolubbee 17
Kelsey Williams 15
Silas Loring 15
Lewis Frye 15
Enoch Horne 16
Theodore Benton 15
Joseph Wright 15

Jack Fork County

Sam Lewis 12
Titus Cole 20
James Baker 18
Isom Billy 19
Alexander Noah 15
Jesse Locke 11
Tandy Wall 16
Raison Anderson 17
Joe Spring 18
Simeon Anderson 8
Johnson Lewis 17
Cornelius Bond 17
Jackson County
Willie Gardner 16
Ausbon Jones 18
George Hunter 17
Jerry Dwight 17
Rogers Jones 17

Kiamitia County

Jimmie Parker 12
Israel Morris 18
Willie Nelson 16
Willie Robuck 14
Belshazzar McEntyre 18
George Oakes 16
Jacob Homer 15

Jones Academy, Quarterly Report, 1906

Atoka County

Name Age
Carl Davis 14
Charles Plato 18
McGee Woods 16
Joseph Wilson 17
Warty Plato 13
N—– Blue 8
Blue County
Theodore Benton 14
Lewis Frye 14
Colbert Intolubbe 16
Enoch Homer 14
Kelsey Williams 14
David Folsom 16
Silas Loring 15
John Folsom 17

Coal County

Andrew Pitchlynn 16
Henry Heskett 16
Willie Flinchum 15
Cedar County
Thomas Harrison 8
Henry Thompson 18
Sam Frazier 17

Eagle County

Adkin Bobb 12
Williamson Thomas 16
Gaines County
Osborne Pusly 13
John Battles 13
Alexander McKinney 12
Gibson Brown 16
Aestmon Nelson 18
Richard Riddle 17
Heary Wesley 13
George Beagles 17
Anderson Lewis 17
Sam Ross 14
Joshua James 12
Henry Pusly no age listed
Jack Fork County
Raison Anderson 15
Ben Locke 11
Buddie McKinney 16
Simon Nelson 10
Jacob Frazier 11
Alexander Noah 14
Tandy Walls 15
Buddie Anderson 20
Isom Billy 18
Jackson County
Osborne Jones 17
Allen LeFlore 16
Will Gardner 15
Rogers Jones 15
Jerry Dwight 17
George Hunter 16
Kiamishi County
Henry Collins 16
Rober Fisher 15
Edgar Miller 17
Tobias Robinson 16
Jacob Rosenthal 12
Simeon Anderson 10
Joe Spring 18
Belshazzer McEntyre 18
Red River County
Ben Goin 15
Daniel Walker 13
Thomas Byington 17
Style Harley 19
Sugar Loaf County
Henry Harris 15
Benjamin Thompson 17
John Benton 16
N.P. McCurtain 9

Skullyville County

Calvin Jefferson 18
Jeff Wilkins 18
Travis Williams 12
Walter Trahern 17
David Ward 15
Herbert Moore 17
Robert Welsh 17
Leonidas Dobson 15

San Bois County

Swinney Bond 17
James Austen 14
Cephas Scott 12
Frank Garland 14
Willie Martin 15
Robert Noel 16
Edmund Frazier 15

Towson County

Charles Townsend 10
Marcus Battice 18
Wade County
Nicholas Bohanan 17
Archibald Beames 20
Austin James 19
Charlie Sexton 13
Wolf County
Tecumseh Columbus 14
Carnay John 17
Raymus McCoy 16
Rufus Hudson 16
Edmund Wilson 11
Jeff Hayes 10

Boktuklo Co

According to a notation, no children from were enrolled there at that time.

Quarterly Report for First District

Judging from the names of the students compared with the year 1906, this quarterly could have been taken in 1905 or 1906.
Gaines County
Columbus Erwin Eddie Riddle
Joshua James Alexander McKinney
Clarence Willis Joshua Pusley
Richard Riddle Abel Brown
Perry Willis John Riddle

Sugar Loaf County

Jeff Going Israel Jones
Victor Davis Elam Conser
Mitchell McCurtain Willie Burns
Lenard Gillman Ben Thompson
John Benton Walter McClure
Joseph Conser

Scullyville County

Henry Lanie Travis Williams
David Ward Henry Watkins
Wingie Watkins Jeff Wilkins
Tom Walls Lon Dobson
Polie Moore

San Bois County

Davis Jackson John Taylor
Simon Dwight Willie Martin
James Austin Jesse Beams
Hames Hunt Edmund Frazier
Tobucksy County
James Coleman David McKey
Coleman Ward Wallace Bond
Eddie Little Frank Bond
Henry Kelly Eddie Sloan
Jesse James Luther Winchester

Quarterly Report Third District

Wade County

Joshua Anderson Jesse Bryant
? Dance Howard Frazier
Harris Thompson Gilbert Words
Charles Sexton Edwin Dukes
Cedar County
George Davenport Robert Jefferson
Grant Nowatobi Henry Thompson
Mack McKenzie James Wilson

Wolf County

Davis Leflore Edmund Wilson
Coleman Baker Jeff Hicks
Tecumseh Columbus Rufus Hudson
Towson County
Walter Pharis Sam Pebsworth
John Fowler George Wilson
Charles Townsend
Bok Tuklo County
Stephen Crosby David James
Wilson Hickman

Eagle County

Williamson Thomas Atkin Bobb
Red River County
Harris Ward Daniel Walker
Davis McKinney Thomas Byington
Ben Ghoring James Tushka
Students receiving parental support
Eddie Riddle Wallace Brice
Students names listed with the notation “Muskogee” beside them
John Riddle Polie Moore
Edmund Frazier Edwin Dukes
Kiamatia County
Alex McIntosh Belshazzer McEntyre
Joe Spring Israel Morris
Jacob Rosenthal Willie Robuck
Willie Nelson
Jackson County
Robert Chubbie Jerry Dwight
Peter Wilson Willie Jones
Blue County
Calvin Bryant Colbert Intolubbee
Kelsey Williams Willie McClure
Silas Loring John Williams

Atoka County

Sam Jackson Claude Hodges
Amos Byington Joe Wilson
Caston Pammer Charles Plato
Jacks Fork County
Tandy Wall Johan Billy
Robert E. Lee Cornelius Bond
Alexander Noah Isham Allen
Johnson Lewis Julius Bohanan


MLA Source Citation:

McLillan, Ruthie Choctaw Nation Schools in 1904. Web. AccessGenealogy. 2007. AccessGenealogy.com. Web. 31 October 2014. http://www.accessgenealogy.com/native/jones-academy-additions-and-quarterly-report-1906.htm - Last updated on Feb 26th, 2013


Categories:
Topics:
Locations:

Contribute to the Conversation!

Our "rules" are simple. Keep the conversation on subject and mind your manners! If this is your first time posting, we do moderate comments before we let them appear... so give us a while to get to them. Once we get to know you here, we'll remove that requirement.

You must be logged in to post a comment.

Page Contents

Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.