1889 – 1891 Indian Mission Staff Members

Search Fold3 for your
Native American Records

1889 – 1891 Indian Mission Staff Members

1889

Santee Agency, Nebraska

Normal Training School
Superintendent and Missionary,
Rev. A.L. Riggs, Santee Agency, Neb.

Treasurer
Mr. Joseph H. Steer, Santee Agency, Neb.

Teachers
Mr. J.A. Chadbourne, Bridgewater, Mass.
Miss Harriet B. Ilsley, Newark, N.J.
Miss Susie M. Furman, Canandaigua, Mich.
Miss Edith Leonard, Scotland, Mass.
Miss Cora I. Riggs, Santee Agency, Neb.
Miss Ella Worden, Topeka, Kan.
Native Teachers,
James Garvie, Santee Agency, Neb.
Jennie M. Cox, Santee Agency, Neb.
Eugenia LaMoore, Brown Earth, Dak.
Matrons,
(Dakota Home),
Miss L.H. Douglass, New Haven, Conn.
(Bird’s Nest),
Miss Harriet A. Brown, Rocky Point, N.Y.
(Young Men’s Hall),
Miss Jennie E. Kennedy, Montrose, Iowa.
(Boys’ Cottage),
Miss S. Lizzie Voorhees, Rocky Hill, N.J.
(Dining Hall),
Miss Nettie Calhoun, Kenton, Ohio.
(Whitney Hall),
Mrs. E.E. Scolford, Chicago, Ill.
Missionaries,
Mrs. A.L. Riggs, Santee Agency, Neb.
” J.H. Steer,Santee Agency, Neb.
” A.H. Stone, Philipstone, Mass.
Industrial Department,
Joseph H. Steer, Santee Agency, Neb.
A.H. Stone, Philipstone, Mass.
Edgar H. Scotford, Chicago, Ill.
Reuben Cash, Niobrara, Neb.
Ivor P. Wold, Santee Agency, Neb.
Supt. Printing Office,
Chas. R. Lawson, Santee Agency, Neb.
Native Pastors and Helpers,
Rev. Artemas Ehnamani, Santee Agency, Neb.
Mr. Eli Abraham, Santee Agency, Neb.

Ponca Agency

Minister and Teacher,
Rev. J.E. Smith, De Smet, Dak.
Mrs. J.E. Smith, De Smet, Dak.

Oahe, Dakota

Oahe Industrial School
Superintendent and Missionary,
Rev. T.L. Riggs, Oahe, Dak.
Manager and Treasurer,
Mr. Elias Jacobson, Oahe, Dak.
Instructors,
Miss M. Lindemann, West Newton, Mass.
Miss Julia E. Pratt, Essex. Conn.
Miss Ethel Collins, Keokuk, Iowa.
Miss Flora Farnum, Pierre, Dak.
Mrs. T.L. Riggs, Oahe, Dak.
Mrs. Geo. Reed, Oahe, Dak.

Cheyenne River Agency, Dakota

Fort Pierre Station
David Lee, Cheyenne River Agency, Dak.

Opposite Fort Sully Station
Henry Lee, Cheyenne River Agency, Dak.

Cheyenne River Nos. 1 And 2
James Brown, Santee Agency, Neb.

Cheyenne River Nos. 3, 4, And 5.
Elizabeth Winyan, Sisseton Agency, Dak.
Edwin Phelps, Sisseton Agency, Dak.

Cheyenne River Nos. 6 And 7.
Joseph Day, Flandreau, Dak.

Hope Mission, Moreau River
John Bluecloud, Brown Earth, Dak.

Rosebud Agency, Dakota
Missionary,
Rev. J. Franklin Cross, Hudson, O.

Burrell Station
Francis Frazier and wife, Santee Agency, Neb.

Park Street Church Station, White River
Louis De Coteau and wife, Sisseton Ag’cy Dak.

Standing Rock Agency, Dakota
Superintendent and Missionary,
Rev. Geo. W. Reed, Springfield, Mass.

Grand River No. 1
Missionaries,
Rev. Geo. W. Reed, Springfield, Mass.
Mrs. Geo. W. Reed, Springfield, Mass.
Mrs. Sarah W. Devoll, M.D., Brookline, Mass.

Grand River No. 2
Missionaries,
Miss M.C. Collins, Keokuk, Iowa.
” Josephine Barnaby, New Haven, Conn.
Elias Gilbert, —— Wakanna.

Fort Berthold Agency, Dakota
Missionary,
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, Dak.
Teachers,
Mrs. C.L. Hall, Fort Berthold, Dak.
Miss Mary B. Benedict, No. Walton, N.Y.
Mr. L.E. Townsend, Fort Berthold, Dak.
Matron,
Miss Roanna F. Challis, Kampeska, Dak.

S’kokomish Agency, Washington Territory

Missionary,
Rev. Myron Eells, S’kokomish, W.T.

New Mexico

Santa Fé
Principal,
Mr. Elmore Chase, Jacksonville, Ill.
Matrons,
Mrs. Elmore Chase, Jacksonville, Ill.
Miss Mary W. Green, Philadelphia, Pa.
Teacher,
Miss Ida J. Platt, Santa Fé, N.M.

1890

Santee Agency, Nebraska

Normal Training School.

Superintendent and Minister,
Rev. A.L. Riggs, D.D., Santee Agency, Nebraska.
Treasurer,
Mr. Joseph H. Steer, Santee Agency, Nebraska.
Teachers,
Mr. J.A. Chadbourne, Santee Agency, Nebraska.
Miss Harriet B. Ilsley, Newark, N.J.
Miss Edith Leonard, Rochester, Mass.
Miss Mary B. Benedict, North Walton, N.Y.
Miss Henrietta B. Williams, Paddy’s Run, Ohio.
Miss Addie A. Rideout, Hudson, Ohio.
Native Teacher,
Miss Eugenia La Moure, Brown Earth, South Dakota.
Matrons.
Miss L.H. Douglass, (Dakota Home), New Haven, Conn.
Miss Harriet A. Brown, (Bird’s Nest), Rocky Point, N.Y.
Miss S. Lizzie Voorhees, (Boys’ Cottage), Rocky Hill, N.J.
Miss E. Jean Kennedy, (Perkins Hall) ,Montrose, Iowa.
Mrs. E.E. Scotford, Santee Agency, (Whitney Hall), Nebraska.
Miss Nettie Calhoun, (Dining Hall), Kenton, Ohio.
Missionaries,
Mrs. A.L. Riggs, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. J.A. Chadbourne, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. J.H. Steer, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. A.H. Stone, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. C.R. Lawson, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. I.P. Wold, Santee Agency, Nebraska.
Industrial Department,
Joseph H. Steer, Blacksmithing, Santee Agency, Nebraska.
A.H. Stone, Farming, Santee Agency, Nebraska.
Edgar H. Scotford, Carpentry, Santee Agency, Nebraska.
Iver P. Wold, Shoemaking, Santee Agency, Nebraska.
Superintendent Printing Office.
Chas. R. Lawson, Santee Agency, Nebraska.

Bazille Creek

Native Pastors and Helpers,
Rev, Artemas Ehnamani, Santee Agency, Nebraska.
Mr. Eli Abraham, Santee Agency, Nebraska.

Ponca Agency

Minister and Teacher
Rev. J.E. Smith, De Smet, Dakota.
Mrs. J.E. Smith, De Smet, Dakota.

Cheyenne River Agency.

Rev. T.L. Riggs, General Missionary.

Clentra Station, Oahe, South Dakota.
Rev. T.L. Riggs, Oahe, South Dakota.
Mrs. T.L. Riggs, Oahe, South Dakota.
Minister,
Rev. Eli Spotted Bear, Oahe, So. Dakota.
Industrial School.
Principal.—Elias Jacobson, Oahe, South Dakota.
Miss Julia E. Pratt, Essex, Conn.
Miss Lena Lindemann, Oahe, South Dakota.
Miss M.A. Wright, Oberlin, Ohio.
Miss Goldie Slutz, Cleveland, Ohio.
Miss Flora E. Farnum, Pierre, South Dakota.

Bad River.
Rev. James Garvie, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. James Garvie, Santee Agency, Nebraska.

Fort Pierre Bottom.
Mr. Wm. Lee, Cheyenne River Agency.
Mrs. Wm. Lee, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 1.
Mr. James Brown, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. James Brown, Santee Agency, Nebraska.

Cheyenne River No. 3.
Mrs. Elizabeth Winyan, Sisseton Agency, S. Dakota.
Miss Katie Howard, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 4.
Rev. Edwin Phelps, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Edwin Phelps, Sisseton Agency, S. Dakota.

Cheyenne River No. 5, (Sankey Station).
Mr. Clarence Ward, Cheyenne River Agency.
Mrs. Clarence Ward, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 7.
Mr. Joseph Bird, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Joseph Bird, Sisseton Agency, S. Dakota.

Moreau River.
Mr. John Bluecloud, Brown Earth, South Dakota.
Mrs. John Bluecloud, Brown Earth, South Dakota.

Standing Rock Agency

Central Station
Rev. George W. Reed, Springfield, Mass.
Mrs. George W. Reed, Springfield, Mass.
Mrs. S.W. Devoll, M.D., Brookline, Mass.
Miss Ellen Kitto, Santee Agency, Nebraska.

Grand River No. 1
Miss Mary C. Collins, Keokuk, Iowa.
Miss Josephine E. Barnaby, New Haven, Conn.
Mr. Elias Gilbert, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Elias Gilbert, Sisseton Agency, S. Dakota.

Grand River No. 2.
Mr. Adams Wakanna, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Adams Wakanna, Sisseton Agency, S. Dakota.

Upper Village
Mr. James Oyemaza, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. Martha Oyemaza, Santee Agency, Nebraska.

Rosebud Reservation, South Dakota

Rosebud Agency
Rev. James F. Cross, Rosebud Agency, S. Dakota.
Mrs. James F. Cross, Rosebud Agency, S. Dakota.
Miss Jennie W. Cox, Santee Agency, Nebraska.

Burrell Station, (Keya Paha).
Mr. Francis Frazier, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. Francis Frazier, Santee Agency, Nebraska.

Park Street Church Station, (White River).
Mr. Louis De Coteau, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Louis De Coteau, Sisseton Agency, S. Dakota.
Miss Rosalie De Coteau, Sisseton Agency, S. Dakota.

Northfield Station, (Black Pipe Creek).
Mr. Eli Waktegli, Oahe, South Dakota.
Mrs. Eli Waktegli, Oahe, South Dakota.

Fort Berthold Agency, North Dakota

Superintendent
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.
Teachers,
Miss Grace L. Williams, Minneapolis, Minn.
Miss Orie V. Armstrong, Bathgate, North Dakota,
Miss Roanna F. Challis, Freeborn, Minn.
Mrs. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.
Mr. Frank E. Tobie, Windsor, Wis.

Moody Station No. 1, (” Elbow Woods.”)
Mr. George K. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.

Moody Station No. 2, (“Independence.”)
Mr. George K. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.

Ree Settlement.
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.

Fort Stevenson.
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.

S’kokomish Agency, Washington Territory

Missionary,
Rev. Myron Eells, S’kokomish, W.T.

Santa Fé, New Mexico

Ramona School
Teachers,
Principal.—Elmore Chase, Jacksonville, Ill.
Mrs. M.H. Chase, Jacksonville, Ill.
Miss Daisy Lane, Santa Fé, New Mexico.
Miss Ida J. Platt, Santa Fé, New Mexico.

1891

Santee Agency, Nebraska

Normal Training School

Superintendent and Minister,
Rev. A.L. Riggs, D.D., Santee Agency, Nebraska.
Treasurer,
Mr. Joseph H. Steer, Santee Agency, Nebraska.
Teachers,
Mr. J.A. Chadbourne, Santee Agency, Nebraska.
Mr. F.B. Riggs, Santee Agency, Nebraska.
Miss Edith Leonard, Rochester, Mass.
Miss Mary B. Benedict, North Walton, N.Y.
Miss Henrietta B. Williams,Paddy’s Run, Ohio.
Miss Addie A. Rideout, Hudson, Ohio.
Native Teachers,
Miss Anna R. Dawson, Santee Agency, Nebraska.
Miss Eunice Kitto, Fort Berthold, N. Dak.
Matrons,
Miss L.H. Douglas, New Haven, Conn.
(Dakota Home),
Miss Harriet A. Brown, Rocky Point, N.Y.
(Birds’ Nest),
Miss S. Lizzie Voorhees, Rocky Hill, N.J.
(Boys’ Cottage),
Miss E. Jean Kennedy, Montrose, Iowa.
(Perkins Hall),
Mrs. E.E. Scotford, Santee Agency, Nebraska.
(Whitney Hall),
Miss Nettie Calhoun, Kenton, Ohio.
(Dining Hall),
Missionaries,
Mrs. J.A. Chadbourne, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. J.H. Steer, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. A.H. Stone, Santee Agency, Nebraska.
Miss W. Williamson (Clerk), Santee Agency, Nebraska.
Industrial Department,
Joseph H. Steer, Blacksmithing, Santee Agency, Nebraska.
A.H. Stone, Farming, Santee Agency, Nebraska.
Edgar H. Scotford, Carpentry, Santee Agency, Nebraska.
Iver P. Wold, Shoemaking, Santee Agency, Nebraska.
Charles R. Lawson, Supt. Printing Office.

Santee Agency, Nebraska

Bazille Creek
Native Pastors and Helpers,
Rev. Benjamin Zimmerman, Santee Agency, Nebraska.
Mr. Solomon Jones, Santee Agency, Nebraska.

Ponca Agency And Upper Ponca

Minister and Teacher,
Rev. J.E. Smith, De Smet, Dakota.
Mrs. J.E. Smith, De Smet, Dakota.

Cheyenne River Agency

Rev. T.L. Riggs, General Missionary.

Central Station, Oahe, South Dakota
Rev. T.L. Riggs, Oahe, South Dakota.
Mrs. T.L. Riggs, Oahe, South Dakota.
Minister,
Rev. Eli Spotted Bear, Oahe, South Dakota.

Industrial School
Principal.—Elias Jacobsen, Oahe, South Dakota.
Miss F.M. Emmons, Danville, N.Y.
Miss D.B. Dodge, Brooklyn, N.Y.
Miss E.L. Collins,Oahe, South Dakota.
Miss E. Bechan, Fergus, Ontario.
Miss Emily Reed, Oahe, South Dakota.
Miss L.A. Pingree, Denmark, Me.

Bad River
Rev. James Garvie, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. James Garvie, Santee Agency, Nebraska.

Fort Pierre Bottom.
Mr. Wm. Lee, Cheyenne River Agency.
Mrs. Wm. Lee, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 1.
Mr. James Brown, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. James Brown, Santee Agency, Nebraska.

Cheyenne River No 3.
Miss Katie Howard, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 4.
Rev. Edwin Phelps, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Edwin Phelps, Sisseton Agency, S. Dakota.

Cheyenne River No. 5 (Sankey Station).
Mr. Clarence Ward, Cheyenne River Agency.
Mrs. Clarence Ward, Cheyenne River Agency.

Cheyenne River No. 7.
Mr. Joseph Bird, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Joseph Bird, Sisseton Agency, S. Dakota.

Moreau River
Mr. John Bluecloud, Brown Earth, South Dakota.
Mrs. John Bluecloud, Brown Earth, South Dakota.

Standing Rock Agency

Central Station
Rev. George W. Reed, Springfield, Mass.
Mrs. George W. Reed, Springfield, Mass.
Miss C.E. Pingree, M.D., Denmark, Me.
Garfield Driver, Cheyenne River Agency, S.D.

Grand River No. 1
Miss Mary C. Collins, Keokuk, Iowa.
Mr. Albert Frazier, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. Albert Frazier, Santee Agency, Nebraska.

Grand River No. 2.
Mr. Elias Gilbert, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Elias Gilbert, Sisseton Agency, S. Dakota.

Cannon Ball River
Mr. James Oyemaza, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. Martha Oyemaza, Santee Agency, Nebraska.

Missouri River

Mr. Owen Lovejoy, Flandreau, South Dakota.
Mrs. Owen Lovejoy, Flandreau, South Dakota.

Rosebud Reservation, South Dakota

Rosebud Agency
Rev. James F. Cross, Rosebud Agency, S. Dakota.
Mrs. James F. Cross, Rosebud Agency, S. Dakota.

Burrell Station, (Keya Paha).
Mr. Francis Frazier, Santee Agency, Nebraska.
Mrs. Francis Frazier, Santee Agency, Nebraska.

Park Street Church Station, (White River).
Mr. Adam Stafford, Sisseton Agency, S. Dakota.
Mrs. Adam Stafford, Sisseton Agency, S. Dakota.

Fort Berthold, North Dakota
Superintendent.
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.
Teachers,
Miss Lottie McHary, Jamestown, N.D.
Miss Lillian Smith, St. Paul, Minn.
Miss Roanna F. Challis, Freeborn, Minn.
Miss Bertha Gross, Yankton, S. Dakota.
Mrs. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.
Mr. Frank E. Tobie, Fort Berthold, North Dakota.
Mrs. F.E. Tobie, Fort Berthold, North Dakota.

Moody Station, No. 1, (Independence).
Mr. George K. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.
Mrs. Miriam W. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.

Moody Station No 2, (Elbow Woods).
Mr. George K. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.
Mrs. Miriam W. Bassett, Fort Berthold, North Dakota.

Ree Settlement
Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.

Fort Stevenson

Rev. C.L. Hall, Fort Berthold, North Dakota.

Washington S’kokomish Agency

Missionary,
Rev. Myron Eells, S’kokomish, W.T.

Alaska

Cape Prince Of Wales
Mr. H.R. Thornton, Hampden Sidney, Va.
Mr. W.T. Lopp, Valley City, Ind.

 

 




MLA Source Citation:

Various. The American Missionary, Vol. 43, No. 8, August, 1889. AccessGenealogy.com. Web. 30 March 2014. http://www.accessgenealogy.com/native/1889-1891-indian-mission-staff-members.htm - Last updated on Mar 7th, 2013


Categories: , , , , ,
Topics:

Contribute to the Conversation!

Our "rules" are simple. Keep the conversation on subject and mind your manners! If this is your first time posting, we do moderate comments before we let them appear... so give us a while to get to them. Once we get to know you here, we'll remove that requirement.

You must be logged in to post a comment.

Page Contents

Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.