Discover your family's story.

Enter a grandparent's name to get started.

Start Now

Men in Attendance

Show some words

Discover your
family's story.

Enter a grandparent's name to get started.

choose a state:
Start Now

Men in attendance at the 44th anniversary of the 13th Michigan Infantry which fought in the Civil War.

Company A

  • George Allison. Milan.
  • Joseph Hipp, Alamo.
  • Henry P. Gillispie, Grand Junction.
  • Phillip Bush, Gobleville.
  • William Mabus, Elkhart., Ind.
  • Martin Harter, Otsego.
  • Byron Dean, Copemish.
  • Orvill Finch, Plainwell.
  • F. A. Blackman, Delton.
  • John P. Hart, Prairieville.
  • Walter M. Coe, Battle Creek.
  • Charles H. Lawrence, Paw Paw.
  • Horace Pulver, Dundee.

Company B

  • L. Y. Cady, Allegan.
  • Luzerne Durand, Allegan.
  • Howell H. Frank, Hastings.
  • A. Symonds, Mancelona.
  • Lewis Carls, Sturgis.
  • W. C. Williams, Portland, Ore.
  • I. N. Hubbard, Middleville.

Company C

  • E. D. Nash, Allegan.
  • John Hoffmaster, Hopkins.
  • C. B. Hungerford, Albion.
  • J. H. Durkee, Woodland.
  • H. E. Ludlow, Freeport.
  • Milo Bunn, Freeport.
  • A. Harris, Lawton.
  • William Hurd, Richland.
  • John Starring, Monterey.
  • C. T. Cathey, Rockford.
  • E. L. Bennett, Lowell.
  • I. T. Tower, Greenville.
  • G. W. Edick, Michigan City, Ind.
  • G. W. Dillenback, Grand Rapids.

Company D

  • Oscar A. Reynolds, Bangor.
  • Henry Ickes, Marcellus.
  • Charles T. Hall, Battle Creek.
  • John McCarty, South Haven.
  • Seth Crosby, Battle Creek.

Company E

  • D. C. Curtis, Eau Clair.
  • John Harvey, Three Rivers.
  • William Tink, Portage.
  • H. S. Stratton, Plainwell.
  • C. E. Blossom, Morly.
  • Henry Cramb, Three Rivers.
  • W. H. Brown, Dowagiac.
  • John A. Morehouse, Dayton, Ohio
  • Simon Fluellen, Bellaire.
  • William Morris, Dowagiac.
  • O. W. Stenger, Marcellus.
  • Calvin Hungerford, Benton Harbor.
  • R. S. Pttnam, Mendon.
  • Charles Canevan, Vicksburg.
  • Thomas P. Carr, Schoolcraft.
  • O. S. Brown, Gobleville.
  • Thomas P. Carr, Schoolcraft.
  • David C. Oaks, City.
  • Joe Stamp. Three Rivers.

Company F

  • August Henshall, Grand Rapids.

Company G

  • Walter H. Campbell, Kendalls.
  • Amos Lyons, Allegan.
  • Robert Lyons, Onondaga.
  • Dealton Durham, Nashville.
  • George Dailey, Woodville.
  • Richard F. Briggs, Bellview.
  • C. H. Hooper, Lawton.
  • Andrew A. Price, Lawton.
  • B. A. Kidney, Marcellus.
  • G. W. Belden, Lawton.
  • W. G. Roy, Harvey, Ill.
  • R. J. Worthington, Oshtemo.
  • A. E. Waters, Mattawan.
  • J. C. Waite, Oshtemo.

Company H

  • G. W. Buck, Three Rivers.
  • Elijah Strong, Paw Paw.
  • A. J. Whittlock, Plainwell.
  • Philo Arnold, Hastings.
  • H. A. Germond, Shelbyville.
  • John S. Chubb, Schoolcraft.
  • G. W. Myers, Hillsdale.
  • W. R. Sirrine, Paw Paw.
  • Edson Woodman, Paw Paw.
  • J. C. Warner, Paw Paw.
  • John Bacon, Hopkins.
  • Jessie McBane, Rockford.

Company I

  • H. C. Bond, Muskegon.
  • Charles Hogle, Kalamazoo.
  • Patrick Kelly, Otsego.
  • Levi Wilson, Allegan.
  • Charles Garlock, Allegan.
  • John H. Slotman, Holland.
  • Bert VanDerihoop, Holland.
  • Robert Nelson, Otsego.
  • John H. Hinkle, Amboy, Ind.
  • Eldridge Wilson, Gobleville.
  • Alvin Chapman, Bangor.
  • J. S. Kaufman, Kalamazoo.
  • Geo. Nelson, Otsego.

Company K

  • George Canom, Oshtemo.
  • William Cleveland, South Haven.
  • Francis A. Berzley, Kendall.
  • O. P. Ketchum, Paw Paw.
  • L. D. Story, Gobleville.
  • W. H. McCormick, City.

 

Pin It on Pinterest

Shares

Share This

Share this post with your friends!