1900-1961 Little Sioux, Iowa High School Graduates

Class of 1900

Florence Guyton
Leona Hope
E. Earl Lanyon
James W. Murray
J. William Reynolds
Alta R. Weymour

Class of 1901

Clara Croasdale Smith
Bessie DeWitt
Blanche Driggs Williams
Philena Gibson Baker
James Adolph Murray
Nettie Reeves Murray
Irvin E. Terry
Marabelle Terry Starlin

Class of 1902

Bessie Alton
Basil Bassett
Lucie Bonney Fleming
Charlie Chaffie Olson
Effie Clinkenbeard Anderson
Renna Fensler Strauss
Ruth Huff White
Musa McAdon Long
Dora Murray Terry
Della Reynolds
Louis Steward Cozad
George B. West

Class of 1903

Kate Bassett
D. F. Blakeman
Della Dickey
Amy Gladson Sarver
Grace Champney Soukup

Class of 1904

No class

Class of 1905

Charles A. Terry

Class of 1906

Eva Farber Burbank
Herman Olmstead
Catherine Setchell

Class of 1907

Hattie Baker Linton
Leola Caldwell Martin
Blanche Crabb
Irvin E. Hope
Mary Kidder
Kate Murray

Class of 1908

Tillie Anderson Bean
Bessie Baker Koeppen
Tom E. Murray
Eva Setchell Warren

Class of 1909

Grace Martenson Armstrong
Zella McWilliams
Lawrence Ross
Commercial

Class of 1909

Eva Farber Burbank
John Kidder
Perrea McAdon
Tommy E. Murray
Lawrence Ross
Catherine Setchell
Harold Walker

Class of 1910

Grace Bassett Holt
Lillian Frye Brown
Callie Gamet Bremer
Fern Howard

Class of 1911

Allie Gamet
Blanche Gibson
Virginia Kidder Stevenson
Roy Lytle
Jennie McAdon Gieth
John Walker

Class of 1912

Jess Atwell
George Baker
Viola Bassett Simmons
Walter Boylen

Class of 1913

Effie Alton Lytle
Inez Bean Alton
Helen Bonney Enevoldsen
Floy Cross Baker
Ruby Cross Star
Max Lanyon
Abbie McWilliams Peyton
Ray Reynolds

Class of 1914

Harold Hanson
Leta Terry Walker
Gladys Silsby
Dorothy Wallace

Class of 1915

No class

Class of 1916

Clint Bonney
Clora Bonney Abbey
Pearl Parks
Irene Reynolds
Edna Ross Sjolander
Rex Stucker
R. V. Walker

Class of 1917

Wilma Alton Jones
Fern Eddie
John McWilliams
Harriet Pearly
Opal Strain Kelp
Hazel Terry Loyd
Lawrence Terry

Class of 1918

Rushton Kidder
Olive Powell Lizer
Maurice Stucker

Class of 1919

No class

Class of 1920

Cleo Booth Beetey
Johannah Johnson Bateman
Harry Kerr
Ruth Lyon MIddleton
James Perley
Sadie Perley Wallis
Gail Stucker
Herbert Terry

Class of 1921

Margaret Dillinger doles
Fred Kerr
Lewis Terry

Class of 1922

Ariel Ballantyne Christensen
Stanley Caldwell
Sabra Conyers
Dorothy Fox O’Dougherty
Kate Kerr Blankenship
Estella Mikkleson Peterson
Glaideth Miller Kinert
George Powell
Gladys Witwer Taylor

Class of 1923

Evalena Alton Muther
Norval Champney
Earl Conyers
Rueben Johnson
Ruth McCracken Pippitt
Arthur Mehrens
Dorothy Perley Warren
Illa Podendorf
Elsie Riley Caldwell
Gussie Smith
Darrell Walters

Class of 1924

Loreno booth Blankenship
Frances Caldwell McCracken
Roy Conyers
Kate Fox Marley
Monette Fox
Valeria Gahm Nuzum
Nielsine Hansen Gehrke
Clarence Johnson
Helen Kjorstad Holmes
Lora Northrup Amy
Vada Podendorf Glasser
Edrie Riley Kelp
Wessex Smith
Burley Terry
Clarence Witwer

Class of 1925

Lawrence Glasser
Howard McColley
Elsie Nelson
Louise Powell Grothe
Harley Warren

Class of 1926

Blanche Alton VanScoy
Ernest Caldwell
Verna Edmonds
Lawrence Hanson
Marvin Johnson
John McCracken
Emily McCracken Hinkel
Elsie McCracken Wakehouse
Clara Mehrens Armstrong
Helen McAdon Barnett
Eva Petty Hodges
Katherine Powell Peasley

Class of 1927

Pauline Bassett Storm
Dwight Bingham
Ailene Breeling
Clifford Breeling
Waneita Breeling Grandgenett
Mearl Brunstedt
Orson Edmonds
Lloyd Gahm
Raymond Gahm
Zerita King Guest
Wilma Pearson Harper
Scott Peterson
Quentin Podendorf
Patra Smith Grossman
Millard Terry
Lillie Warren Groth

Class of 1928

Herbert Casano
Alma Edmonds Smith
Joe Fox
Glenice Haynie Perrin
Loren Hollis
Eva Mehrens Moore
Lucille Peterson
Merril Smith

Class of 1929

Dorothy Armstrong Young
Ralph Baker
Lena Bean Pippitt
Donald Breeling
Charles Fox
Glen Grimsley
Gladys Harter
Beatrice McColley Anderson
Glen Mikkleson
Everett Oliver
Norma Perley Beekman
Helen Ross Everett

Class of 1930

Dale Alton
Ruth Alton Jackson
Clavin Fox
Ruby Gahm Hornbeck
Cedric Glasser
Arlene Gunsolley Coyle
Vivian Haynie Swain
Mildred Herring Cooper
Anname Holeton Jenkins
Wilma Holeton Spiegel
Laura Mehrens Gee
Wayne Oliver
Alice Powell Hall

Class of 1931

Bruce Armstrong
Goldie Blunt Terry
Mildred Breeling Headley
Alice Champney Pearson
Lucille Copeland Rife
Maxine Gunsolley Bettger
Doris Haynie Ancher
Eleanor McCracken Wilhelm
Lucy McCracken Armstrong
Pearl Nelson Gahm
Marian Peterson Johnson
William Roden
Russel Smith
Doris Warren Hurlbut
Nellie Warren Baker

Class of 1932

Vera Bean Jones
Donald Cross
Gordon Cross
Otis Edmonds
Gail Grimsley
Velora McAdon Scott
Olga McColley Rife
Julia Tierney Fagan

Class of 1933

Leo Alton
Nina Alton Hollis
Virgil Alton
Edwin Benetti
Louise Bonham Bothell
Helen Breeling Moffett
Homer Edmonds
Marjorie Gahm Molle
Verne Grimsley
Byron Hillins
Irice McKinney Tierney
Edna Pearson Wiltfong
Lawrence Pearson
Merle Swain
Leo Tierney
Cleo Wallis Flood
Raymond Wiltfong

Class of 1934

Harryet Alton Shearer
Inez Armstrong Swain
Everett Bean
Leo Cross
Harriet Fox Schneider
Winifred Holeclaw
Lois Kelley
Ruth Lutz Evans
Margaret McCracken Hudak
Dora Myers Totten
Nora Myers Burns
Louise Roden Cross
Frances Smith McCracken
Wilma Walters Johnson

Class of 1935

Philomine Benetti Ratzloff
Roy Breeling
William Everett
Joe Loyd
Edward McColley
Lyman Riley
Helena Wiltfong Cooper

Class of 1936

Floy Alton Altenbernd
Catherine Conyers Curry
June Lutz Johnson
Chester Murdock
Derrell Ruffcorn
Audrey Warren Sorenson
Marjorie Weston Gherman
Jack White
Mary Jo White Clark

Class of 1937

Lillian Bothwell Williams
Dean Breeling
Estal Edmonds
Linda Mae Gahm Johnston
Raymond Glasser
Bernard McAdon
Bernardine McAdon Lutz

Class of 1938

Paul Benetti
Joe Bothwell
Ebert Conyers
Kathleen Cutler riley
Lorene Ehresman
John Everett
Carl Hanson
Johnny McColley
Harold Riley
Joe Smith

Class of 1939

Roy Chambers Jr.
Roseanna Heistand Damrou
Wilma Heistand Jones
Wilbur Lutz
Marcella McAdon
Loretta Ann Davis
Harold Ruffcorn

Class of 1940

Kenneth Anderson
Vernon Breeling
Myron Crabb
Eugene Chambers
Edward Gahm
Dorothy McCormick

Class of 1941

Robert Conyers
Lucille Edmonds Sanquist
Lena May Myers Ruffcorn
Maxine Simmons
Annetta Smith Vipond
Charles Wallis

Class of 1942

Wendell Alton
Marian Anderson Richardson
Cecil Caldwell
Gerald Edmonds
Cynthia Gleason Kafka
Gertrude Gleason Lewis
Amy Haynie rife
Raymond Ruffcorn Jr.
Roger Vipond

Class of 1943

Eugene Alton
Juanita Alton Tuthill
Harold Breeling
Maggie Burns Hall
Deloris Crabb Carrier
Doris Crabb Woodward
Buryl Glasser
Elnora Hayea
James Pippitt
Betty Rife Gee

Class of 1944

Harvey Clark
Donna Earleywine Schneider
Edward Ferris
Inez Hayes
Nellis Hilton Edwards
Eugene May
Mabel Myers Christensen
Russel Ruffcorn

Class of 1945

Bill Boysen
Dixie Earleywine Little
Wilma Farris Mathison
Murril Griffith
Jean Jensen Aulner
Rolland Mann

Class of 1946

Pauline Anderson McColley
Norma Breeling Evers
Catherine Edmonds Bock
Dwain Grandgenett
Frances Jones Wanamaker
Conley Little
Rex Pippitt
Catherine Warren Carey

Class of 1947

Lucille Coffman Flint
Marie Conyers Evers
Charles Earleywine
Opal Jensen Schaefer
Albert Jones
Una Mae Marshall Pippitt
Edmond McDaniel
Harley J Warren

Class of 1948

Donald Alton
Keith Breeling”
Richard Dague
Ruth Griffith Anderson
Delores Hickman Warengo
John Mann
Betty Pippitt Sprague
Vance Alton Jr.

Class of 1949

Esta Bean McDaniel
Ramona Gahm Smith
Nina Jones Burns
Arlene Hilton
James Towne

Class of 1950

Dwight Alton
Helen Conyers Clark
Donald Grandgenett
Patricia Harl Dunham
Lorraine Headley Johnson
Deloris Layton Grandgenett
Jack Little
Robert McCracken
Kenneth Nuzum
Margaret O’Day Murphy
Iris Pippitt Nuzum
Willie Ruth Ramsey
Gladeth Ruffcorn Harmon
Gladys Ruffcorn Boysen

Class of 1951

Virginia Alton Little
Ramona Mann Brown
Joanne Mikkleson Little
Alice Riley Dague
Barbara Wiltfong

Class of 1952

Janice Alton Smith
Donald Bohall
William Harl
Ylonda Hussing McIntosh
Anne McColley Earleywine
Harry Mikkleson
Marian Pippitt Melick
Goldie Taylor

Class of 1953

Maxine Anderson Thomas
Harlan Gahm
Betty Grandgenett Volk
Joan Hall Neese
Elaine Jensen Parrish
Marilyn Jensen Hunter
Patricia Warren Heisterkamp
dean Zimmerman

Class of 1954

Ruth Anderson Faulkner
Charlene Alton Ham
Nadine Faris McIntosh
Annie Hussing Bohall
Betty Jones Roads
Richard Mann
Mervyn Skinner
Joe Swanberg

Class of 1955

Myra Baker Harris
Rosalie Edmonds skinner
Leota Bothwell Crosse
William Hussing
Clarence Petty
Phyliss Pippitt Horniebrook
Marilyn Swain
Carolyn Walker Leighty

Class of 1956

Virdus Alton
Raul Anderson
Eugene Edmonds
Lloyd Jones
Jane Mikkleson Grandgenett
Betty O’Day Tremel

Class of 1957

Alyce Anderson Swanberg
Emily Baker Blacut
Iralee Farris Atwell
Carol Caldwell Kerns
Patricia Gee Alton
Roberta Kraft Martin
Delbert Farris
Loren Jones
Wanda Swanberg McColley
Kay Peasley Farris
Dwight Grandgenett
Violet Chapman Breeling

Class of 1958

Lucille Anderson Tornkvist
Robert Conyers
Karen Johnston Abel
Henry Kraft
Bill Mann
Joan O’Day
Jerry Swain
Gloria Wright Maguire

Class of 1959

Jay Atwell
Nancy Baker Grandgenett
Larry Bean
John Blount
Marilyn Faris Cooper
Gary Farris
Janice Fitzpatrick Diers
Marianne Edmonds Nielsen
Dorothy Hall Swain
Jayna Moore Mock
Linda Parks
Dennis Swain
Martha Wright Adkins

Class of 1960

Alice Baker Fleming
Judy Beers Richardson
Alva Caldwell
Austin Caldwell
Sharon carrier Conyers
Gene Conyers
Jenette Durfee Richardson
Roger Grandgenett
Karen Jones Lantz
Ronald O’Day
Barbara Petty Gibson

Class of 1961

Sally Carritt Glasier
Carolyn Faris Bellville
Warren Gee
Myrna Grandgenett
Susan Johnson Rieger
Edwin Kraft
James C. Perley
Leon Shearer
Gardena Swanberg Wallis
Deanna Vipond Smith



MLA Source Citation:

White, Judy Wallis. Harrison County Iowa Genealogy. AccessGenealogy.com. Web. 23 July 2014. http://www.accessgenealogy.com/iowa/1900-1961-little-sioux-iowa-high-school-graduates.htm - Last updated on Oct 6th, 2013


Categories:
Topics: ,
Locations: ,

Contribute to the Conversation!

Our "rules" are simple. Keep the conversation on subject and mind your manners! If this is your first time posting, we do moderate comments before we let them appear... so give us a while to get to them. Once we get to know you here, we'll remove that requirement.

You must be logged in to post a comment.

Page Contents

Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.