20th District 2nd Section, Cherokee

Discover your
family's story.

Enter a grandparent's name to get started.

choose a state:
Start Now

1 Unity Willoughby, w. r. s., Rutland’s, Bibb.*
2 Lucy Gill, w., Smith’s, Liberty.*
3 Jesse Locklear, Gittens’s, Fayette.*
4 Susannah M’Arty, w., Compton’s, Fayette.*
5 Nancy Christian, w., Jones’s, Madison.*
6 James M. Anthony, Compton’s, Fayette.*
7 Pryor Thornton’s ors., M’Ginnis’s, Jackson.
8 Calvin Wilkinson, Garner’s, Coweta.
9 Dennis Cason, Robison’s, Washington.
10 John Wilkinson, Ballard’s, Morgan.*
11 Robert Tuggle, sol., Hammock’s, Jasper.
12 Nancy Branon, or., 759th, Sumter.*
13 Arthur Rice, Hutson’s, Newton.
14 Henry Partan, Hampton’s, Newton.*
15 Jacob Herndon Dyer’s Habersham
16 James Johnson’s or., Herring’s, Twiggs.
17 John Brown, 334th, Wayne.*
18 Samuel T. Curry, Smith’s Madison.
19 (fr.) James M. Morris, Edwards’s , Talbot.
20 (fr.) Henry Herrington, Copelin’s, Houston.*
21 James Head, Jr., 277th, Morgan.
22 William Beesley, Lockhart’s, Bulloch.*
23 John B. Martin, Ballard’s, Morgan.
24 John Beaseley, Jr., Hughes’s, Habersham.
25 Abslom Weaver, Moore’s, Randolph.*
26 John M’Corcle, Jr., Graves’s, Lincoln.*
27 Thomas Dowell, m. s., Sanderlin’s, Chatham.*
28 James Shannon, Athens, Clarke.*
29 Edward M. Lovejoy, Dearing’s, Henry.
30 Joseph H. Bradford, 2d section, Cherokee.*
31 James Blackstock, Jr., sol., Heard’s, De Kalb.
32 Berry Jones’s ors., Peavy’s, Bulloch.
33 Enoch Knight’s ors., 120th, Richmond.
34 John Ayres, Salem, Baldwin.*
35 Andrew S. Wilson, Jones’s, Hall *
36 John B. Lenard’s ors., Moseley’s, Wilkes.
37 Pitmilner Rainey, Gillis’s, De Kalb.
38 Dottson Harvill, s. i. w., Russell’s, Henry.
39 James Miller, Hart’s, Jones.
40 James Cox, Williams’s, Washington.
41 Denson Crow, Crow’s, Pike.*
42 William White, Davis’s, Gwinnett.*
43 Jeremiah Farr, Hines’s, Coweta.*
44 Solomon Baker, Winter’s, Jones.
45 Yearly Martin, Freeman’s, Jasper.*
46 Michael Cody’s ors., s. i. w., Perryman’s, Warren.
47 Jeptha Robinson, Jr., Gittens’s, Fayette.
48 Sion Gamblin, Seay’s, Hall.*
49 Major Hilliard, 535th, Dooly
50 Moses Watts, Stewart’s, Troup.*
51 John G. Mitchell, 140th, Greene.
52 Laban Moore, Carswell’s, Jefferson.
53 Abner Taylor, M. Brown’s, Habersham.*
54 Jesse Padget, Dobbs’s, Hall.
55 Dennis N. Touchstone, Bustin’s, Pike.
56 Jesse G. Carr, 250th, Walton.*
57 (fr.) Margaret Browning, w. r. s., Morgan’s, Clarke.
58 (fr.) Elbert E. Craig, Cleland’s, Chatham.*
59 Benjamin Morris, Sparks’s, Washington.
60 George S. Bradford, 2d section, Cherokee.*
61 James Adams, blind, Seal’s, Elbert.*
62 William Goble, Henson’s, Rabun.
63 Edy Carroll, w., Ist section, Cherokee.
64 Enoch Spinks, Night’s, Morgan.*
65 Nancy Cunningham, w. r. s., 192d, Elbert.*
66 Joseph Gartrell, 177th, Wilkes.*
67 James P. Pinson, Hargrove’s, Oglethorpe.*
68 George Harris, s. i. w., Craven’s, Coweta.*
69 James Spratlin, 166th, Wilkes.*
70 Henry Watkins’s four ors., Givin’s, De Kalb.
71 Absalom Payne’s ors., O’Neal’s, Laurens.
72 Joshua R. Hays, Phillips’s, Talbot.*
73 Peny Pruitt, w. r. s., Martin’s, Newton.*
74 James J. Summerlin, Jones’s, Morgan.
75 Thomas Arundale, Higginbotham’s, Rabun.
76 William Bryan, Bryan’s, Monroe.*
77 Lewis M. Matthews, Martin’s, Newton.*
78 George Menefee, Atkinson’s, Coweta.
79 William Bentley, Brewer’s, Walton.*
80 John C. Aderhold, Jr., Royster’s, Franklin.
81 Thomas Cannup, r. s., Hughes’s, Habersham.
82 Benjamin Bond, Bostick’s, Twiggs.*
83 Seaborn Jones, Ware’s, Coweta.*
84 Pleasant Roberts, 374th, Putnam.*
85 Louiza S. Hays, w., Campbell’s, Wilkes.
86 Thornton Burke, sol., Allison’s, Pike.*
87 John M’Celvy, Holly’s, Franklin.*
88 John Sander, Cobb’s, Muscogee.
89 Henry Hardy, sol., Royster’s, Franklin.
90 James Beard, Davis’s, Jones.*
91 William Devaux, sol., Moseley’s, Wilkes.*
92 Elias Davis, Swain’s, Thomas.
93 Washington Randolph, 248th, Jackson.
94 James Y. Hogg, Hall’s, Butts.*
95 (fr.) Starling Gardner, Jr., Stewart’s, Warren.
96 (fr.) William M. Beard, Athens, Clarke.
97 James Blair, r. s., Whitehead’s, Habersham.
98 Benjamin Coxwell, Jordan’s, Bibb.
99 John Hawes, Levritt’s, Lincoln.
100 Abraham Heath, Arrington’s, Merriwether.
101 Benjamin Dorton, r. s., Martin’s, Pike.*
102 Rebecca Herd, w., Henson’s, Rabun.*
103 Peterson Sanders, Hudson’s, Marion.
104 Allen M’Kaskill, Ballard’s, Morgan.
105 William J. Ogilvie, Jenkins’s, Oglethorpe.*
106 James Bradford, Strickland’s, Merriwether.*
107 Silas Turner, Gittens’s, Fayette.*
108 Thomas Harvell, Miller’s, Jackson.
109 Martha Maddox, w., 149th, Greene.
110 Mary Vincent, w., M’Linn’s, Butts.
111 Jeremiah Spivey, Christie’s, Jefferson *
112 Willis Spear, sol., 735th, Troup.
113 Ivey Fountain, Carswell’s, Jefferson.*
114 James White, Ist section, Cherokee.
115 Mary Price, or., Park’s, Walton.*
116 Martha Heath, w., Stewart’s, Warren.*
117 Barrabas Kelly, Bower’s, Elbert.*
118 William Watson, Hutson’s, Newton
119 William Drew, id., 57th, Emanuel.*
120 Robert W. Tuck, Buck-branch, Clarke.
121 Elizabeth Brown, w. r. s., 73d, Burke.*
122 Timothy M’Graw, Perryman’s, Warren.*
123 Eli Frost, Justice’s, Bibb.*
124 Jacob Lee, 19th, Bryan.*
125 Samuel Allen’s ors., 121st, Richmond.
126 James Beasley, sol., Foote’s, De Kalb.*
127 Jefferson Hamby, Henson’s, Rabun.*
128 Elijah Bowen, r. s., Clifton’s, Tatnall.*
129 Allen Malone, Jones’s, Hall.*
130 John R. Richardson, 588th, Upson.
131 Thomas Jackson, Whipple’s, Wilkinson.
132 William M’Callum, Barnett’s, Clarke.*
133 (fr.) Augustus G. W. Hodges, Salem, Baldwin.
134 (fr.) Henry Vaughan, Collier’s, Monroe.*
135 Burkett Jeffries, Kelly’s, Jasper.*
136 Christopher C. Huntington, or., 119th, Richmond.
137 Thomas G. Wood, 419th, Walton.*
138 Preston Bailey’s ors., 176th, Wilkes.
139 Joseph R. Craal, Candler’s, Bibb.
140 William Waters, 1st, Chatham.*
141 Littleton Whitten, 277th, Morgan.*
142 Moses Royal, Griffin’s, Burke.
143 Frederic H.Williams’s 3 orphans, 137th, Greene.*
144 Samuel Gillispie’s ors., Hargrove’s, Oglethorpe.
145 S. Stewart (son of John), Brackett’s, Newton.
146 Daniel Harley, Ellsworth’s, Bibb.*
147 Samuel Belflower, Bailey’s, Laurens.*
148 Isaac Hill, Curry’s, Merriwether.*
149 Murdock Gillis’s ors., Sen., 395th, Emanuel.*
150 Joseph Vardaman, sol., Greer’s, Merriwether.*
151 Allen Waters, 633d, Dooly.*
152 Abner Stanley, 588th, Upson.*
153 John M’Call, Stone’s, Irwin.*
154 M. H. Guest, of Cherokee, Latimer’s, De Kalb.*
155 Vincent Davis, Downs’s, Warren.*
156 William Glozier, Hampton’s, Newton.*
157 Mary Levar, w. r. s., Will’s, Twiggs.*
158 Thomas P. Reynolds, Britt’s, Randolph.*
159 John Sturges’s ors., Cliett’s, Columbia.*
160 Simon Roberts’s ors., Dozier’s, Columbia.
161 Allen Castleberry, Belcher’s, Jasper.*
162 John Cook, Gunn’s, Jefferson.
163 Patsey Durham, w., 138th, Greene.
164 M’Calvis Spence, Tower’s, Gwinnett.
165 James Godwin’s ors., 320th, Baldwin.
166 David Burk, Jr., 80th, Scriven.*
167 Larkin Bagwell, 406th, Gwinnett.*
168 Duncan C. M’Lauchlin, Green’s, Oglethorpe.*
169 John Chapman, sol., Watson’s, Marion.*
170 John M’Daniel, Hill’s, Monroe.*
171 (fr.) Catharine Stubblefield, w., Morris’s, Monroe.*
172 (fr.) John Brooks, Adams’s, Columbia.*
173 J. Pendley, w., of Cher., Latimer’s, De Kalb.*
174 Benjamin Williams, 672d, Harris.
175 John Porter, 430th, Early.
176 Ezekiel Calhoun, Baismore’s, Jones.*
177 George H. Walks, Dobbs’s, Hall.*
178 David Kellum, Hollon’s, Emanuel.
179 Hyram Merritt, Coxe’s, Talbot.
180 Lawson B. Hamright, Smith’s, Habersham.*
181 Samuel J. Nicholson’s or., 143d, Greene.
182 C. S. M. Payne, Athens, Clarke.*
183 John Balinger, Jr., Bower’s, Elbert.
184 Manderson’s orphans, Mayo’s, Wilkinson.
185 Phineas L. Moore, Dean’s, Clarke.*
186 Pleasant B. Patterson, Newby’s, Jones.*
187 Robert D. Smith, Morris’s, Crawford.*
188 Thomas M. Chandler, 6th, Chatham.
189 Solomon Land, Meal’s, Campbell.
190 John Hammock, Hampton’s, Newton.*
191 Robert Jerkins, Whipple’s, Wilkinson.*
192 David M. Stewart’s ors., House’s, Henry.
193 Edward Hawkins, 374th, Putnam.
194 Osburn Peek, 144th, Greene.*
195 Abraham M. Woolsey, 398th, Richmond.*
196 Newby Connell’s ors., 107th, Hancock.
197 Henry Deloach, Davis’s, Jones.
198 Ellison Cobb, Hamilton’s, Gwinnett.
199 Shadrick Meaks, Robinson’s, Harris.
200 William Green, 417th, Walton.*
201 James Murray, Mullen’s, Carroll.*
202 William Herm’s or., 2d, Chatham.
203 Turner Harris, Stewart’s, Warren.
204 John Bass, 73d, Burke.
205 John Willis, Rainey’s, Twiggs.*
206 Major W. Lord, Higginbotham’s, Madison.*
207 Charles Davenport, Barker’s, Gwinnett.*
208 William Jeffries, sol., Phillips’s, Jasper.*
209 (fr.) Sarah Bayles, w. r. s., Downs’s, Warren.
210 (fr.) Patrick M’Gee, Sanderlin’s, Chatham.
211 Samuel Gray, Jr., Greer’s, Merriwether.
212 Larkin Brantley, Jordan’s, Harris.*
213 Thomas Holder, sol., Curry’s, Wilkinson.*
214 Thomas W. Bledsoe, Stanton’s, Newton.*
215 Shadrack Rice, Brooks’s, Muscogee.
216 Thomas Ewing, Dean’s, De Kalb.*
217 Elizabeth Lawrence, w., Bell’s, Columbia.
218 Frederic H. Herring, 295th, Jasper.*
219 Jonathan West, sol., Bostick’s, Twiggs.
220 Patrick Froley, 35th, Scriven.*
221 Berry Jones, Johnson’s, Bibb.*
222 Luke P. Lanair, Lockhart’s, Bulloch.*
223 John Collins, Sen., sol., Blackstock’s, Hall.*
224 John Cox, 633d, Dooly.*
225 James H. Culberson, Stewart’s, Troup.
226 Thomas H. Bray, 672d, Harris.
227 James Glasson, sol., Fenn’s, Clarke.*
228 David Godwin, Moore’s, Randolph.
229 David Blackwell, 404th, Gwinnett.
230 John S. Davis, Smith’s, Franklin.*
231 Lydia Bohannon, w. r. s., Morgan’s, Appling,
232 Peter Tatoln’s ors., 656th, Troup.
233 Samuel Dunn, 406th, Gwinnett.*
234 James King, Cleland’s, Chatham.*
235 Cargel Drake, 117th, Hancock.*
236 Theophilus Flowers, Howell’s, Troup.
237 M. L. Barron, Athens, Clarke.
238 Edward T. Howard, 406th, Gwinnett.*
239 John Crossley, 144th, Greene.
240 Jacob Early, sol., Grice’s, Oglethorpe.*
241 Thomas J. Hines, 373d, Jasper.*
242 Joshua Nicholson, Perry’s, Habersham.
243 William Randle, Clark’s, Morgan.*
244 Johnson Mathis, Barrow’s, Houston.*
245 Sarah Ann Thompson, or., 374th, Putnam.
246 Elizabeth Lord, w., Mayo’s, Wilkinson.*
247 (fr.) John Martin, 494th, Upson.
248 (fr.) Hezekiah Bailey, 600th, Richmond.
249 Humphrey Bearden, r. s., Barnett’s, Clarke.*
250 Morgan Brown, Wood’s, Morgan
251 Ann Rose, w., Houston’s, Chatham.
252 Julius R. Bates, Martin’s, Hall.*
253 Allen C. Daniel, Morgan’s, Madison.*
254 Tim. C. Goldin, of Carroll, Johnson’s, De Kalb.*
255 George W. Amos, 101st, Hancock.
256 Millington S. Johnson, 118th, Hancock.*
257 Richard Harris, of Cherokee, Harris’s, De Kalb.*
258 Jacob A. Dove, 4th, Chatham.
259 Needham Stevens, Bryan’s, Pulaski.
260 James Hudgens, Bridges’s, Gwinnett.
261 Enoch Wood Spofford, 398th, Richmond.*
262 John H. Thomas, Ross’s, Monroe.
263 Stephen Stovall, 245th, Jackson.
264 James Russell, Sen., Peurifoy’s, Henry.
265 Jonathan Lasseter, Smith’s, Campbell.
266 Joseph T. Saxon, Rainey’s, Twiggs.
267 Benajer Goss, Hodges’s, Newton.*
268 James Beasley, 395th, Emanuel.*
269 Martha Alexander, w., 293d, Jasper.
270 Thomas Bonner, Jr., Night’s, Morgan.
271 Samuel H. Blackwell, Hammock’s, Jasper.
272 Anthony B. Lovett, 34th, Scriven.
273 William R. B. Russell, Cleland’s, Chatham.*
274 Warren R. Andrews, 602d, Taliaferro.
275 William H. Wyatt, Wilson’s, Jasper.
276 Richmond Ansley, Perryman’s, Warren.
277 Aaron White, 373d, Jasper.*
278 William Turner, 59th, Emanuel.*
279 Alexander Wells, 374th, Putnam.
280 Henry Morris, Phillips’s, Monroe.
281 Abel Brooks, Aderhold’s, Campbell.*
282 Baker Ayres, r. s., Whitehead’s, Habersham.
283 David Cason, Green’s, Ware. Matthew Heath, 162d, Greene.*
286 (fr.) Bright W. Hargrave, Mullen’s, Carroll.*
287 Thomas Hanney, Griffin’s, De Kalb.*
288 Thomas F. Leggett, Moore’s, Randolph.*
289 Robert Foster, 163d Greene.*
290 John T. Leftwich, 788th, Heard.
291 Sarah Clensey, w., 22d, M’Intosh.*
292 Williamson Phillips, sol., Crawford’s, Franklin.*
293 Elijah Hogan, Martin’s, Hall.*
294 Hiram Proctor, 2d section, Cherokee.*
295 Neal M’Donnell, Nesbit’s, Newton.
296 Alfred Powell, Martins, Hall.*
297 Mark A. Turner’s ors. Griffin’s, Fayette.
298 Henry Barlow, Whpple’s, Wilkinson.*
299 Chloe C. Collier, w., 143d, Greene.
300 Cealey Leverett, w. r. s., Griffin’s, De Kalb.
301 Ann Owen, w., Griffin’s, De Kalb.*
302 James Leak, Sen . r. s., Belcher’s, Jasper.
303 T. B. PinsonI son of Boyd’ Hargrove’s, Oglthorpe.*
304 James Jordan, Higginbotham’s, Madison *
305 Nimrod Dean, Martin’s, Hall.
306 Reuben Thornton, Fleming’s, Franklin.*
307 James S. Cronan, Field’s, Habersham.
308 James K. Cowan, Givins’s, De Kalb.*
309 Edward Harris, White’s, Franklin.*
310 John Sanders, 470th, Upson.*
311 Abraham Register, Thomas’s, Ware.
312 William Shaw, Higginbotham’s, Rabun.*
313 Thomas J. Trammell, Williams’s, Walton.*
314 Nancy England, w., Park’s, Walton.*
315 Benjamin Fanning, sol., Thomason’s, Elbert.*
316 Joseph J. Pinson, Hargrove’s, Oglethorpe.*
317 John M. Mason, sol., 112th, Hancock.*
318 John Davies, 102d, Hancock.
319 Thomas Harbin, Brock’s, Habersham.*
320 James L. Mitchell, Hall’s, Oglethorpe.*
321 Amis Wright, w. r. s., Hearn’s, Butts.*
322 George W. Barnes, 4th, Chatham.*
323 (fr.) Levin Walker, Atkinson’s, Coweta.
324 (fr.) Gilford E. Hendrick, Wilson’s, Madison.*
325 Lewis Phillips, Kelly’s, Jasper
326 John Thompson, Whelchel’s, Hall.
327 Mordica B. Pittman, Allen’s, Bibb.*
328 William C. Hope, Jones’s, Hall.*
329 George Kinkle, Chastain’s, Habersham.
330 Thomas P. Fielder, of Newton, Park’s, Walton.*
331 Nathaniel Vincent, Rooks’s, Putnam.*
332 Jarrell Malone, Hancock’s, Jasper.*
333 Thomas Glenn, r. s., Baismore’s, Jones.
334 Elbert Rutherford, 4th section, Cherokee.
335 John Mills’s ors., Smith’s, Franklin.
336 Elijah Davis, sol., Hamilton’s, Hall.*
337 Burgis Tilley’s ors., Whitehead’s, Habersham.
338 James Milton, Groover’s, Thomas.*
339 Richard Dozier, Sen., Parham’s, Warren.*
340 John T. Watts, Taylor’s, Jones.
341 Jacob Edwards, sol., 415th, Walton.
342 William Jeffers, 72d, Burke.*



MLA Source Citation:

Smith, James F. The Cherokee Land Lottery: containing a numerical list of the names of the fortunate Drawers in said Lottery, With an Engraved Map of Each District. New York. AccessGenealogy.com. Web. 14 September 2014. http://www.accessgenealogy.com/georgia/20th-district-2nd-section-cherokee.htm - Last updated on Nov 3rd, 2012


Categories:
Topics: ,

Contribute to the Conversation!

Our "rules" are simple. Keep the conversation on subject and mind your manners! If this is your first time posting, we do moderate comments before we let them appear... so give us a while to get to them. Once we get to know you here, we'll remove that requirement.

You must be logged in to post a comment.

Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.