14th District, 4th Section, Cherokee

1 Henry T. Bumley, Newsom’s, Warren.*
2 Jesse Liptrot, 74th, Burke.*
3 John Higgs, Daniel’s, Hall.*
4 Moses Wilson, sol., Espy’s, Clarke*
5 Richard Hutchinson, 417th, Walton*
6 Jerry Warner’s ors., Jordan’s, Bibb*
7 Jesse Bowden, Monk’s, Crawford.*
8 Sampson Gibbs, Stone’s, Irwin.
9 Thompson Hawk, Hutson’s, Newton.*
10 Littleton R. Brewer, Echols’s, Clarke.*
11 John Oliver, Sen., Thomas’s, Clarke.*
12 Silas Misser, Linam’s, Pulaski.*
13 John Grizzle, Chastain’s, Habersham.*
14 William M. Harrison, 607th, Taliaferro.*
15 Seaborn D. Slatham, Stone’s, Irwin.*
16 Elizabeth Cohom, w. r. s., 603d, Taliaferro.*
17 Wiley Rhodes, 601st, Taliaferro.*
18 Thomas S. Satterwhite, Simmons’s, Crawford.*
19 Thomas Sherby, Johnson’s, Lowndes.
20 Seth Armes, 295th, Jasper.*
21 Erwin Strickland, Gillis’s, De Kalb.*
22 Luke M’Glaughen, Carswell’s, Jefferson.*
23 Nancy Wilks, w. r. s., Howell’s, Elbert.*
24 Littleton Baker, 406th, Gwinnett.*
25 Robert Cooper, Whisenhunt’s, Carroll.
26 Isaac Bowen, Walker’s, Columbia.*
27 Edmund Gross’s ors., 34th, Scriven.*
28 Rebecca Mooneyham, or., Taylor’s, Putnam.*
29 David Brown, Ogden’s, Camden.*
30 (fr.) Guilford Kent, Wheeler’s, Pulaski.*
31 (fr.) Henry Harrison, 293d, Jasper.*
32 John Sparrow, Wheeler’s, Pulaski.*
33 Absolem Kenedy, sol., Lester’s, Monroe.*
34 Collin Shackelford, Hampton’s, Newton.*
35 Isaac Hughes, Mobley’s, De Kalb.
36 Richard Strother, s. i. w., 111th, Hancock.
37 Samuel Sellars, Hatton’s, Baker.*
38 John Springer, sol., Candler’s, Bibb.*
39 John Buckner, Catlett’s, Franklin.*
40 John Temples, Royster Franklin.*
41 James Boyd, Reid s, Gwinnett *
42 Joseph Austin, 15th, Liberty.*
43 James Hardwick, Roe’s, Burke.*
44 Charles C. Whitehead, Streetman’s, Twiggs.*
45 Coleman C. Gibbs, Alberson’s, Walton.*
46 William Hamilton, sol., Prescott’s, Twiggs *
47 William Johnston, Robinson’s, Harris.*
48 Susannah Craft, w., 320th, Baldwin,*
49 James Hudpeth’s ors., Allen’s, Monroe.
50 Joseph B. Williams, Higginbotham’s, Rabun.*
51 Stephen Petty, Heard’s, De Kalb.*
52 James Belk, Sen., 604th, Taliaferro.*
53. Thomas A. Gordon’s ors., Gunn’s, Jones.
54 Thomas Davis, Welche’s, Habersham.*
55 Hiram Houston, Strickland’s, Merriwether.*
56 Rebecca. Hood, or., Norris’s, Monroe.
57 John & Martha Jenkins, ors., 119th, Richmond.
58 John Spencer, sol., 1924, Elbert.*
59 Edmund Rix, Woodruff’s, Campbell.
60 (fr.) Oran W. Young’s ors., Evans’s, Laurens.*
61 (fr.) Francis S. Johnson, Candler’s, Bibb.
62 Joseph Phillips, Ellsworth’s, Bibb.*
63 Elizabeth Henry, w. r. s., 106th, Hancock.
64 Uriah Sumner, Hart’s, Jones.*
65 Isaac Perdue, sol., Kendrick’s, Monroe.*
66 Felix D. Woodyard, 277th Morgan.*
67 William Andrews, Whisenhunt’s, Carroll.*
68 James Fleming’s two ors., 138th, Greene.
69 Jepthal V. Davis, 138th, Greene.*
70 George Houston, Kellum’s, Talbot.*
71 Joh. Rayford, Clark’s, Elbert *
72 William Stone, Higginbotham’s, Rabun.*
73 Asa M’Clusky, Norris’s, Monroe.*
74 Whitfield Williams, Chiles’s, Marion.*
75. Martin Mixon, Hand’s, Appling.*
76 William Luneford, sol., Seal’s, Elbert.
77 Jane Henderson, w., Lunceford’s, Wilkes.
78 Jonathan Williams, Coffee’s, Rabun.*
79 John Fussell, Dixon’s, Irwin.*
80 Uriah Skinner, Jr., Roe’s, Burke.*
81 Rufus Ray, Adams’s, Columbia.*
82 Julius Clark, 561st, Upson.*
83 Joshua Morris, Morgan’s, Clarke.*
84 Benjamin Couger, Barker’s, Gwinnett.*
85 Antonio Lewis, Cliett’s, Columbia.
86 John Holland, Sen., Jones’s, Hall.*
87 Elam Smith, 588th, Upson.
88 Jesse Godwin, Blair’s, Lowndes.
89 Elijah Hammond, Sen., Hannah’s, Campbell.
90 (fr.) William M. Gilmore, Robinson’s, Harris.
91 Jonathan Hall, Hill’s, Harris.
92 William Skinner, Roe’s, Burke.*
93 Walter Mitchell, 242d, Jackson.*
94 John Clifton’s ors., Loven’s, Henry.*
95 Frederic Nance’s three orpahns, 138th, Greene.
96 Richard Iley, sol., Sewell s, Jackson.*
97 John Jacobs’s ors., 335th, Wayne.
98 Benjamin H. Cameron, Talley‘s, Troup.*
99 B. Triewett, Sinclair’s, Houston.*
100 Mary W. Patterson, id., Hart’s, Jones.*
101 Edward Rhyner, 56th, Emanuel.*
102 John B. Turner, Whisenhunt’s, Carroll.*
103 Thomas Harries, 279th, Morgan.
104 John Dial, Alberson’s, Walton.
105 William N. Touchstone, Bustin’s, Pike.
106 N. Bridges’s ors., Candler’s, Bibb.*
107 Benjamin Bell’s ors., Davis’s, Jones.
108 Delila Davidson, Martin’s, Jones.*
109 William Fauste, 759th, Sumter.*
110 Mountain Greene, Lawrence’s, Pike.*
111 Alexander J. Huie, Evans’s, Fayette.*
112 Joel Matthews, Whitaker’s, Crawford.
113 John Harmon, Sen., r. s., Lunceford’s, Elbert.
114 Sarah Jackson, w., 109th, Hancock.*
115 Lewis Sheppard, 561st, Upson.*
116 Henry H. Lowe, 672d, Harris.
117 (fr.) Arthur Johnson, Brewer’s, Monroe.
118 (fr.) John D. Pitts, Jordan’s, Bibb.*
119 Josiah Hamilton, Peterson’s, Montgomery.*
120 Lemuel Cobb, Foote’s, De Kalb.*
121 Thomas Whitehead, 672d, Harris.
122 James A. Jordan, 656th, Troup.*
123 Stephen Johnson, Goodwin’s, Houston.
124 William Reid, M’Clure’s, Rabun.*
125 Sarah Coleman, w., Hatton’s, Baker.*
126 George James’s ors., Tower’s, Gwinnett.*
127 Joseph B. Anthony, Braddy’s, Jones.*
128 Augustus H. Findley, Frasier’s, Monroe.*
129 George Barr, Canning’s, Elbert.
130 Thomas Wilson’s ors., 398th, Richmond.*
131 William Masengate, Buck’s, Houston.*
132 Levin Clifton, sol., Foote’s, De Kalb.*
133 James Lawrence, Loveless’s, Gwinnett.*
134 David Delk, Jr., 404th, Gwinnett.
135 Aaron S. Harris, 333d, Wayne.*
136 David M. Bulloch, 71st, Burke.*
137 Ezekiel Gilbert, sol., Calhoun’s, Harris.*
138 Benjamin Grainger, 120th, Richmond.*
139 William Brock, s. l. w., Moseley’s, Coweta.*
140 Asa B. Mitchell, Robinson’s, Fayette.
141 Thomas Brade, Goodwin’s, Houston.
142 Thomas D. Johnson, Mangum’s, Franklin.
143 Josiah Watson, 245th, Jackson.*
144 John Robinson, Vining’s, Putnam.*
145 (fr.) George P. Wagnon, Ellsworth’s, Bibb.
146 (fr.) Susannah Willis, w. r. s., 168th, Wilkes.
147 Robert Quarles, sol., Hi ginbotham’s, Rabun.*
148 John Bezbun, s. l. w., Hargrove’s, Oglethorpe .*
149 Mason H. Hamlin, Ball’s, Monroe.
150 John W. Lyle, Coker’s, Troup.
151 Nancy Whitfield, w., Roe’s, Burke.*
152 Mary Penn, w., Nellum’s, Elbert.
153 John F. Preston, Hearn’s, Butts.*
154 David Presley, Hamilton’s, Hall.*
155 Seaburn Staten, Dobbs’s, Hall.*
156 Arthur Fort’s ore., Royster’s, Twiggs.*
157 Toliver Weatbington, 537th, U pson.*
158 Thomas H. Swift, Edwards’s, Franklin.*
159 William Payton, Nellum’s, Elbert.*
160 Jordan Hancock, M’Craney’s, Lowndes.*
161 Benjamin H. Bobo, Kelly’s, Elbert.*
162 Edmund Dalry maple, Griffin’s, Hall.*
163 Benjamin Holland, s. l. w., Britt’s, Randolph.
164 Jesse M. Callaway, 466th, Monroe*
165 Joseph Beavers’s ors., Aderhold’s, Campbell.*
166 Mary Parish, w., Blount’s, Wilkinson.*
167 Thomas Bigg’s or., Barnett’s, Clarke.*
168 John Cason, Park’s, Walton.*
169 Joseph Richardson, Williams’s, Ware.*
170 Richard Goode, Lay’s, Jackson.*
171 Jethro Thompson, Hughes’s, Habersham.
172 John Dunn, 105th, Baldwin.
173 (fr.) Charles A. Brown, 245th, Jackson.
174 Mason Walker, Wolfskin’s, Oglethorpe.
175 — Wade’s orphans, Allison’s, Pike.
176 John T. Roper, Reid’s, Gwinnett.
177 John S. Linton, Athens, Clarke.*
178 Charles S. Sorrells, 419th, Walton.*
179 James Carmichael, Davis’s, Clarke.*
180 Eliza Lyons, w., 120th, Richmond.
181 Edward Hawkins, 374th, Putnam.
182 Mary Owens, w., 589th, Upson.
183 Sarah A. Stephens’s ors., Bryant’s, Burke.
184 Caleb Sappington, Anderson’s, Wilkes.*
185 James Barton’s ors., 120th, Richmond.
186 Thomas R. Knowles, 160th, Greene.
187 Drewry Christian, Wilhite’s, Elbert.
188 William Coats, 168th, Wilkes.
189 James Roberts, Jr., 555th, Upson.
190 Reuben Woodruff, sol., Nesbit’s, Newton.*
191 William Whitehead, sol., 672d, Harris.*
192 Isaiah Barrer, Bryant’s, Burke.*
193 Jeremiah Innman, 74th, Burke.*
194 Nathaniel H. Rhodes, 454th, Walton *
195 Dempsey Grice, Kelly’s, Elbert.*
196 Francis H. Oliver, Thomas’s, Clarke.*
197 William Thomas, Kellum’s, Talbot.*
198 (fr.) Asa Scott, Willis’s, Franklin.
199 (fr.) Temperance Dial, h. a., Smith’s, Madison.
200 David G. Jones, Hobkerk’s, Camden.*
201 Eli Ason, Valleau’s, Chatham.*
202 Hardiman Holmes, Trout’s, Hall.*
203 William R. Busby, Rutland’s, Bibb.*
204 Carrington Wheeler’s ors., Loveless’s, Gwinnett.
205 John G. Price, Whisenhunt’s, Carroll.*
206 James Johnson, Hudson’s, Marion.
207 William Ledbetter, Estes’s, Putnam.
208 Solomon Barfield, 687th, Lee.
209 Vernon Smoot, Kellum’s, Talbot.
210 William Webb, Hardman’s, Oglethorpe.*
211 Ezekiel Wall, 555th, Upson.*
212 Thomas H. Brewer, 12th, Eflingham.*
213 Blanchey M. Lawrence, w., Mizell’s, Talbot.
214 Philip Hudgins, sol., Dyer’s, Habersham.*
215 William Tuggle, Jr., 140th, Greene.*
216 John M. Cooper, s.l. w., 1224, Richmond.*
217 Elijah S. Boynton, s. i. w., Russell’s, Henry.*
218 Lucrec Buckner, w., Bryan’s, Monroe.*
219 Philip F. Combs, 174th, Wilkes.*
220 Andrew Gilliam, Chambers’s, Gwinnett.*
221 Asa Lewis’s ors., Derrick’s, Henry.*
222 Alfred Jonson, Martin’s, Pike.*
223 James Finley, M’Culler’s, Newton.*
224 (fr.) Thomas K. Hanson, 693d, Heard.
225 (fr.) Orange Davis, Newby’s, Jones.
2 2 6 James Guire, M’Dowell’s, Lincoln.*
227 Caleb Oliver’s ors., Clark’s, Elbert.*
228 John Johnston, Coxe’s, Franklin.*
229 Hillory H. Corley, or., 406th, Gwinnett.
230 Fuquay Holladay, Hart’s, Jones.*
231 David Andriss, Jr., sol., Hanner’s, Campbell.*
232 John F. L. Cain, Hamilton’s, Gwinnett.*
233 James Green, 702d, Heard.*
234 Henry B. Thornton, 735th, Troup .*
235 William Barber, Peacock’s, Washington.*
236 Elizabeth Downs, w., Cliett’s, Columbia.*
237 Delphia Pace, w., Bishop’s, Henry.*
238 Micajah Pope, Mobley’s, De Kalb.
239 Green Allen, Prescott’s, Twiggs.*
240 Charles Sims, s. i. w., Seas’s, Madison.
241 John Cargill, Tuggle’s, Merriwether.*
242 Solomon P. Kent, Jennings’s, Clarke.
243 Rachel & Presley Hill, ors., 123d, Richmond.*
244 Rhody Whiddon, w., Barwick’s, Washington.*
245 Ignatius Scott, s. l. w., 601st, Taliaferro.*
246) Charles Hook’s ors., Vining’s, Putnam.*
247 Isaiah Golding, 74th, Burke.*
248 Reding Rass, Latimer’s, De Kalb.*
249 George W. Hanson, Nesbit’s, Newton.*



MLA Source Citation:

Smith, James F. The Cherokee Land Lottery: containing a numerical list of the names of the fortunate Drawers in said Lottery, With an Engraved Map of Each District. New York. AccessGenealogy.com. Web. 30 July 2014. http://www.accessgenealogy.com/georgia/14th-district-4th-section-cherokee.htm - Last updated on Nov 3rd, 2012


Categories:
Topics: ,

Contribute to the Conversation!

Our "rules" are simple. Keep the conversation on subject and mind your manners! If this is your first time posting, we do moderate comments before we let them appear... so give us a while to get to them. Once we get to know you here, we'll remove that requirement.

You must be logged in to post a comment.

Newsletter Signup

We currently provide two newsletters. Why not take both for a run?

Genealogy Update: We send out this newsletter whenever we feature a new, or significantly updated, collection or database on our website.

Circle of Nations: We send out this newsletter whenever we feature a new (or significantly updated) Native American collection or database on our website.

Once you've clicked on the Subscribe button above you'll receive an email from us requesting confirmation. You must confirm the email before you will be able to receive any newsletter.